روغن بلبرینگ

روغن بلبرینگ یک نوع ماده روانکاری و خنک کننده می‌باشد که برای کاهش اصطکاک و کمتر کردن دمای کار در بلبرینگ ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. روغن کاری بلبرینگ عملیات ویژه ای است که کارکرد و طول عمر بلبرینگ ها را مشخص می کند در نتیجه در کارکرد دستگاه ها و تجهیزات تاثیر به سزایی دارد؛ در واقع هماهنگونه که بلبرینگ ها از حرکت روان دستگاه ها پشتیبانی می کنند، روغن بلبرینگ نیز از حرکت بدون نقص بلبرینگ پشتیبانی می کند.

این روغن ها ترکیبی از: روغن معدنی، روغن گیاهی یا روغن مصنوعی هستند. در کنار روغن مقداری صابون غیر شوینده که حاوی اسید های چرب با خاصیت ضد خوردگی است نیز در ترکیب روغن بلبرینگ وجود دارد .

از مهم ترین ویژگی هایی که انواع روغن بلبرینگ خوب باید داشته باشد میتوان به ویسکوزیته اشاره کرد. ویسکوزیته یا (گرانروی) یکی از ویژگی های کلیدی هنگام تعیین روغن مناسب برای بلبرینگ است. اگر گرانروی روغنی که برای روغن کاری انتخاب کرده ایم، مناسب پمپ یا بلبرینگ یا دمای محیط کار آن نباشد، عملیات روغن کاری بطور درست و مناسب انجام نمی شود و این می‌تواند باعث کاهش عمر بلبرینگ ها وافزایش هزینه ها شود.

انواع روغن بلبرینگ چیست؟

انواع روغن های بلبرینگ زیادی در بازار های ایران و بازار های جهان وجود دارد ولی انتخاب بهترین روغن برای بلبرینگ به چند ویژگی مختلف بستگی دارد. میتوان مهم ترین عوامل موثر در انتخاب انواع روغن بلبرینگ به اختصار اینگونه نام برد:

 • دمای کاری بلبرینگ و روغن می بایست با یکدیگر همخوانی داشته باشند.
 • جنس بلبرینگ و حساسیت های آن
 • کاربرد روغن بلبرینگ در دستگاه ها و صنایع مختلف
 • تشخیص نیاز به روانکاری یا خنک کاری یا هردو در دستگاه ها

را میتوان به عنوان مشخصه های مهم برای تعیین انواع روغن بلبرینگ مناسب مثال زد.

مشخصات روغن بلبرینگ را از کجا بدست بیاوریم؟ 

مشخصات روغن بلبرینگ را میتوان از طریق سایت های برند های مختلف بدست اورد. کاتالوگ ها و نمودار های قطعات مصرفی معمولا در سایت ها موجود است. این گونه مشخصات در قالب پی دی اف در خدمت شما عزیزان قرار می گیرد و در این نمودار ها مشخصه هایی مانند سرعت کار، بازه دمای کار، مقدار نیروی مجاز و … مشخص شده که به ما کمک می کند که روغن بلبرینگ مناسب را برای بلبرینگ ها و رولبرینگ های خود را پیدا کنیم

روغن کاری بلبرینگ به چه صورتی انجام میشود؟

روغن کاری بلبرینگ با روش ها و متد های مختلف با توجه به اهداف آن انجام میشود که از این نوع روش ها برای روغن کاری بلبرینگ میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. حمام روغن بدون گردش روغن
 2. حمام روغن با روغن خود گردشی از طریق عمل پمپاژ یاتاقان
 3. روغن گردش با پمپ خارجی
 4. روش جت روغن
 5. روش هوای نفت

انتخاب روش روانکاری روغن عمدتاً به موارد زیر بستگی دارد:

 • سرعت بلبرینگ
 • نیاز به حذف گرما
 • نیاز به حذف آلاینده ها (ذرات جامد یا مایع)

بهترین روغن برای بلبرینگ را چگونه انتخاب کنیم؟

بهترین روغن برای بلبرینگ را میتوان با دانستن کاربرد بلبرینگ و همچنان اطلاع از خواص روغن مورد نظر پیدا کرد..

خرابی بلبرینگ یا رولبرینگ یا انواع یاتاقان ها در کار می تواند هزینه بسیار زیاد تری نسبت به هزینه خرید یک بلبرینگ جدید یا هزینه روغن کاری آنها روی دست مصرف کننده بگذارد و هزینه های نگهداری و تلفات تولید به دلیل از کار افتادن دستگاه می تواند به سرعت افزایش یابد. به همین دلیل است که به خرید بهترین روغن بلبرینگ تاکید می‌کنیم. یکی از دلایل اصلی خرابی بلبرینگ، روغن کاری ناکافی یا نامناسب است که می تواند منجر به آلودگی یا تجمع گرمای بیش از حد شود. با روغن کاری و با استفاده از انواع روغن بلبرینگ مناسب، میتوان تا مقدار قابل توجهی از خرابی ها و آسیب های احتمالی جلوگیری کرد.

بلبرینگ ها در دماها و سرعت های متفاوتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. روغن بلبرینگ نیز همین شرایط را دارد و استفاده از انواع روغن بلبرینگ که مشخصه های آن ها با بلبرینگ ها همخوانی ندارد، میتواند باعث خرابی یا کاهش عمر مصرفی بلبرینگ ما بشود. پیدا کردن این مشخصه ها تقریبا کار آسانی است چون شرکت ها و برند هایی که روغن بلبرینگ میفروشند کاتالوگ و نمودار هایی از دمای کار و شرایط کار آن ها نیز منتشر می‌کنند و با تطبیق دادن آن ها میتوان بهترین روغن برای بلبرینگ را انتخاب کرد.

از پیش روانکاری بلبرینگ ها

بسیاری از اجزای غلتنده بلبرینگ ها با مهر و موم دوگانه ساخته می شوند و ” مادام العمر روانکاری می شوند “.

این بلبرینگ ها از قبل توسط گریس توسط سازنده روغن کاری می شوند و نیازی به تعمیر و نگهداری معمول ندارند.

مزایای بلبرینگ های از پیش روغن کاری شده عبارتند از :

 • هنگام خرید بلبرینگ از قبل روغن کاری شده است.
 • بدون خطر آلودگی با مکانیسم های خارجی
 • کاهش هزینه های مونتاژ ، خرید و نگهداری

اگر دستگاه دارای محدودیت های زیر است از بلبرینگ های از قبل روانکار شده استفاده کنید :

 • نشیمنگاه را نمی توان از خاک ، آب و سایر آلودگی ها دور نگه داشت.
 • روغن کاری مجدد با روان کننده های خارجی امکان پذیر نیست.
 • محدود بودن فضای مونتاژ مانع استفاده از یک محفظه پر از چربی می شود.

اگرچه نیازی به روغن کاری مجدد ندارند ، اما نظارت معمول بر بلبرینگ های از قبل روانکاری شده می تواند از خرابی های غیر منتظره جلوگیری کند. برنامه های نگهداری خوب پیشگیرانه که جایگزین بلبرینگ های خراب را با سایر وسایل تعمیر و نگهداری ترکیب می کند ، یک روش مقرون به صرفه است.

منابع:

https://www.pollardshop.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *